relacja mama-dziecko

Emocje dziecka i relacja z mamą

Bardzo istotne jest uważne obserwowanie dziecka już od pierwszych miesięcy życia, kiedy zaczyna wysyłać znaki do świata zewnętrznego. To właśnie wtedy zaczyna się kształtować jego przywiązanie do rodziców, którzy niedługo będą stanowić dla dziecka model społecznych zachowań. Na co szczególnie warto zwrócić uwagę i w jaki sposób zdobyć zaufanie dziecka, by mogło swobodnie wyrażać swoje emocje?

Emocje dziecka

Jednym z pierwszych przejawów rozwoju dziecka w zakresie jego emocjonalności jest uśmiech, który zazwyczaj pojawia się około piątego miesiąca życia. Kolejnym etapem jest rozpoczęcie rozpoznawania ludzkich twarzy, okazywanie niezadowolenia, reagowanie lękiem na spotykanie nieznajomych. Zazwyczaj po pierwszym roku dziecko potrafi już wyrażać radość, złość, smutek, strach i zawstydzenie. To niesamowicie szeroka gama na takie maleństwo, dlatego tak istotne jest jego obserwowanie dla zrozumienia oraz odpowiedzenia na jego emocje i potrzeby.

Relacja z mamą

Jako mama jesteś najbliższą osobą dla dziecka, zwłaszcza w pierwszych miesiącach jego życia. Dlatego powinnaś wzbudzać jego zaufanie, a także zachowywać się wobec niego w sposób przewidywalny i dostępny. Okazuj mu swoje emocje, przekazuj dużo ciepła i zainteresowania, a jednocześnie nie strasz go i nie wywołuj w nim poczucia krzywdy. Nie zapomnij przyodziać dzieciaczka w wygodne pieluszki bambusowe. Jeśli zdobędziesz zaufanie swojego dziecka, wówczas będzie ono pewne swojej wartości i będzie odważnie nawiązywać kontakt z otoczeniem. Wtedy rozpocznie budowę relacji z ojcem, członkami rodziny, a w końcu z innymi dziećmi.

Dodaj komentarz