odkurzacz

Porównanie centralnego odkurzania i robota sprzątającego

 

Na rynku maszyn ułatwiających sprzątanie w domu pojawiło się w ostatnich lata wiele alternatywnych rozwiązań. Nie licząc tradycyjnej miotły, która pomimo istnienia wielu maszyn sprzątających w domu jest nieodzowna, mamy uogólniając trzy możliwości, tradycyjny odkurzacz, centralne odkurzanie i roboty sprzątające.

 

Odkurzacz

 

Odkurzacze można podzielić na tradycyjne, pionowe i wodne. W porównaniu nie będziemy się zajmowali wodnymi odkurzaczami, ponieważ funkcje jakie mogą realizować nie są porównywalne z pozostałymi maszynami sprzątającymi. Z punktu widzenia porównania różnica między odkurzaczem tradycyjnym, a odkurzaczem pionowym nie jest istotna.  Ważniejsze jest ich zasilane. Odkurzacze mogą być zasilane przewodowo lub akumulatorowo. Najważniejszą zaletą odkurzaczy akumulatorowych jest możliwość ich używania w miejscach niedostępnych dla innych maszyn sprzątających. Najważniejszą zaletą tradycyjnych odkurzaczy jest cena, są najtańszymi maszynami sprzątającymi.

 

Centralne odkurzanie

 

Centralne odkurzanie składa się z instalacji zakończonej gniazdkami ssawnymi z zespołu centralnego stawiącego stacjonarny odkurzacz. W istniejących domach i mieszkaniach korzystanie z centralnego odkurzania jest uwarunkowane możliwością założenia instalacji centralnego odkurzania. Centralne odkurzanie jest cichsze od odkurzaczy, ponieważ jednostka centralna będąca źródłem hałasu nie jest montowana w pomieszczeniach mieszkalnych. W jednostce centralnej zbiornik na kurz jest wielokrotnie większy niż w tradycyjnych odkurzaczach. Podstawową wadą centralnego odkurzania jest cena. Centralne odkurzanie, jako cały system, jest kilkanaście razy droższe od tradycyjnego odkurzacza.

 

Robot sprzątające

 

Robot sprzątający nie jest w pełni porównywalny z odkurzaczem. Robot sprzątający nazywany niekiedy automatycznym odkurzaczem, nie zasysa kurzu tylko zamiata. Oznacza to, że robot sprzątający nie do końca odkurza. Są roboty sprzątające myjące, choć i w tym przypadku roboty myjące nie myją podłogi, tylko wcierają podłogę wilgotną ściereczką. Roboty myjące są tym wypadku jakimś odpowiednikiem odkurzaczy. Porównując jednak roboty sprzątające z odkurzaczami, to należy zauważyć, że dokładność sprzątania robotów jest mniejsza od odkurzaczy, ale tylko z punktu widzenia ilość zebranych śmieci w danym miejscu. Jednakże z punktu widzenia dokładności sprzątania całej powierzchni mieszkania są dokładniejsze, ponieważ oprogramowanie robota nie ominie żadnego dostępnego fragmentu powierzchni podlegającej sprzątaniu. Sprzątając ręcznie odkurzaczem możemy pominąć niektóre powierzchnie podlegające sprzątaniu. Robot sprzątający jest kilka razy tańszy od centralnego odkurzania, ale też kilka razy droższy od tradycyjnego odkurzacza. Ma jednak zaletę, jakie nie posiadają inne maszyny sprzątające. Sprzątanie nie zajmuje człowiekowi czasu.

Dodaj komentarz