maliny

Uprawiamy w ogródku maliny

Jednym z najsmaczniejszych owoców, które można zjeść w ogródku prosto z krzaka jest malina. Owoce maliny oprócz tego, że są bardzo smaczne mają jeszcze własności rozgrzewające i są polecane w różnej formie do spożycia  od owoców i soków do herbatek na jesienne chłody i wiosenne okresy grypowe. Malina jest krzewem o długich do dwóch metrów wiotkich i kolczastych pędach.

 

Wymagania glebowe i klimatyczne maliny

 

Malina jest mrozoodporna i może być sadzona na nieosłoniętych stanowiskach. Malina nie ma wielkich wymagań glebowych, ale wskazane jest sadzenie na glebach względnie żyznych. Malinę sadzimy na głębokości około dwudziestu centymetrów. Jeśli sadzimy więcej niż jeden krzaczek, to między nimi należy zachować odległość około pół metra. Aby ograniczyć ryzyko wystąpienia chorób korzeniowych maliny wskazane jest obsypanie krzaczka maliny ziemią na wysokość około dwudziestu centymetrów. Ponieważ pędy maliny nie są zbyt sztywne można je odpierać lub podwieszać.

 

Przycinanie pędów

 

Po posadzeniu należy przyciąć pędy na długość około pół metra. Malina owocuje na pędach dwuletnich. Starsze pędy należy usuwać. Wskazane jest organicznie wszystkich pędów do około sześciu. Maliny powtarzające owocowanie na jesieni owocują na pędach jednorocznych. Pędy owocujące jesienią na wiosnę roku następnego owocują słabiej. Wskazane jest ich przycinanie przy ziemi po zakończeniu owocowania.

 

Zabiegi pielęgnacyjne

 

Odchwaszczanie zwiększa intensywność owocowania malin. Korzystniejsze odchwaszczanie ręczne, niż stosowanie herbicydów. Owocowanie zwiększa się także przy nawożeniu na wiosnę i na jesieni. Nawożenie należy przeprowadzić przed posadzeniem krzaczków maliny. Maliny wymagają regularnego podlewania.

 

Choroby malin i ich zwalczanie

 

Najważniejsze choroby malin mają pochodzenie grzybowe. Są to szara pleśń, antraknoza i zamieranie pędów, a także zamieranie podstaw pędów. Zamieranie pędów jest najgroźniejszą chorobą i trudno ja zwalczać. Pozostałe choroby zwalczmy przez stosowanie oprysków. Najważniejszym szkodnikiem malin jest kistnik malinowiec, który niszczy kwiaty i żeruje na owocach.

Dodaj komentarz