dywan

Użytkowanie robota sprzątającego

Robot sprzątający nie jest automatycznym odpowiednikiem tradycyjnego odkurzacza. Sprzątanie w robocie sprzątającym zapewnia współpraca trzech elementów. Są to wentylator ssący, szczotka i dwie zamiatarki. Robot sprzątający jest zestawem składającym się z odkurzacza, stacji dokującej i dwóch czujników spełniających rolę wirtualnych ścian.

 

Zasada działania elementów odkurzacza zapewniających sprzątanie

 

Ze względu na gabaryty i masę, a także na wynikającą z tego pojemność akumulatorów, moc elektryczna pobierana przez wentylator ssawny nie może wyraźnie przekraczać trzydziestu watów. Porównując to z mocą tradycyjnych odkurzaczy rzędu kilowatów, należy stwierdzić, że moc wentylatora jest zbyt mała, aby mógł samodzielnie ściągnąć z podłogi jakiekolwiek zanieczyszczenia. Wentylator współpracuje ze szczotką i zapobiega spadaniu z powrotem na podłogę zanieczyszczeń zebranych przez szczotkę przy zgarnianiu tych zanieczyszczeń ze szczotki do pojemnika. Zgarnianie zanieczyszczeń ze szczotki zapewnia ruch obrotowy szczotki. Obracająca się szczotka jest podzespołem rzeczywiście wykonującym pracę sprzątania. Ze szczotką współpracują dwie zamiatarki. Zamiatarki są wyposażone w w trzy poziomo obracające się pędzelki o długim włosiu podmiatające pod obracającą się szczotkę zanieczyszczenia znajdujące się poza obszarem działania szczotki.

 

Ograniczenia w pracy robota sprzątającego

 

Sposób zamiatania robota sprzątającego powoduje, że jeśli na twardych i równych powierzchniach typu panele podłogowe skuteczność sprzątania robota może wynosić ponad dziewięćdziesiąt procent, to na miękkich nierównych powierzchniach typu dywan skuteczność będzie prawie o połowę niższa. Skuteczność sprzątania zależy także od zewnętrznego kształtu robota.  Przy okrągłym kształcie robota pędzelki zamiatarek nie są w stanie dosięgnąć do narożników ścian. Możliwość taka dotyczy jedynie robotów o kształcie trójkąta. Inne kształty robota nie wchodzą w rachubę, ponieważ do stabilnej jazdy robot musi mieć tylko trzy koła jezdne, w tym jedno skręcane. Trójkątny kształt robota ma jednak tą wadę że na trzech koła, jednym skrętnym swobodnie i dwóch napędzanych niezależnie, możliwe jest samoistne zablokowanie się robota w narożniku. Aby było możliwe sprzątanie pod szafami krzesłami, czy ławami, robot musi być niski. A to oznacza, że odstęp między podłogą, a spodem robota musi być mała. To z kolei ogranicza najazd robota na stopnie czy progi.  W najlepszych pod tym względem modelach maksymalne progi nie mogą przekroczyć niecałych trzech centymetrów.

 

Zalety robotów sprzątających

 

Najważniejszą zaletą robotów sprzątających jest to, że nie wymagają angażowania się człowieka w nadzór nad ich pracą. Mogą wykonywać swoją pracę o dowolnym zaplanowanym czasie we dnie lub w nocy. Można także programowo w niektórych typach lub sprzętowo wirtualnymi ścianami ograniczyć powierzchnię ich pracy.

Dodaj komentarz