cebula czerwona

Warzywa cebulowe w moim ogródku

Warzywa cebulowe można uprawiać nie tylko w ogródku, ale także w domu w doniczce na oknie. Najbardziej popularne warzywa cebulowe to cebula, czosnek, por, szczypiorek i siedmiolatka.

 

Cebula

 

Cebula może być uprawiana na wczesną cebulę wraz ze szczypiorkiem lub późną cebulę bez  szczypiorku. Można także już w styczniu posadzić cebulę w doniczce na oknie. Po około dwóch tygodniach możemy ścinać świeży szczypiorek. Jedno posadzenie cebul w doniczce daje szczypiorek przez około miesiąc. Cebulę wysiewamy z nasion, z kupionej rozsady lub z cebuli dymki. Do gruntu cebulę przesadzamy pod koniec kwietnia. Cebulę można siać z nasion bezpośredni do gruntu bez robienia rozsady. Uprawiają cebulę trzeba podjąć decyzję czy będziemy wykorzystywali szczypiorek i i czy cebula ma zawiązać nasiona. Jeśli chcemy cebulę ze szczypiorkiem jako cebulę wczesną, to zbieramy ja przed zawiązaniem kwiatów.  Jeśli chcemy zbierać cebulę bez szczypiorku to musimy usuwać kwiaty. Cebula kończy wegetację na początku września, co poznajemy po załamaniu się szczypiorku.

 

Czosnek

 

Czosnek nie ma odmian tylko typy. Rozróżniamy typ czosnku podgórski o mniejszej ilości ząbków w główce, który się dobrze przechowuje i typ czosnku nizinny o większej ilości ząbków w główce, który nie nadaje się do przechowywania. Czosnek rozmnażamy z ząbków, które można sadzić na wiosnę w marcu lub na jesieni w październiku lub listopadzie. Czosnek sadzony na jesieni jest gotowy do zbierania w lipcu, a sadzony na wiosnę jest gotowy do zbierania w sierpniu. Zbiór czosnku przeprowadzamy, wówczas gdy liście zaczynają żółknąć, a cebula okrywa się białymi, suchymi łuskami. Czosnek ma dużą odporność na przymrozki, wymaga obfitego podlewania i nie toleruje kwaśnej ziemi.

 

Por

 

Rozróżniamy odmiany poru wczesne przeznaczone do jedzenia latem, średniowczesne do jedzenia latem i jesienią i późne przeznaczone do jedzenia zimą. Odmiany późne mogą zimować w gruncie i być spożywane wczesną wiosną. Wymagania poru są podobne do wymagań cebuli. Pory można rozmnażać z nasion wysiewanych do inspektu w marcu lub można kupić rozsadę.

 

Szczypiorek

 

Szczypiorek jest rośliną wieloletnią, trwałą. Szczypiorek można rozmnażać przez siew z nasion lub prze podział kępek szczypiorku. Szczypiorek potrzebuje żyznej gleby, jest wytrzymały na niskie temperatury i może rosnąć w zacienionych miejscach.

 

Siedmiolatka

 

Siedmiolatka jest rośliną trwałą trochę większą od szczypiorku, o trochę grubszych liściach. Jej wymagania glebowe i klimatyczne są podobne do wymagań szczypiorku.

Dodaj komentarz