grzejnik

Zastosowanie wymienników ciepła w instalacji centralnego ogrzewania

W instalacjach centralnego ogrzewania istnieje możliwość hydraulicznego odseparowania niektórych fragmentów instalacji. Do hydraulicznego odseparowania instalacji służą wymienniki ciepła. Wymiennik ciepła łączy dwie instalacje, w których czynniki hydrauliczne mogą być różne. Wymiennik ciepła umożliwia przekazywanie ciepła między instalacjami w dowolnym kierunku. Na rynku dostępne są niedrogie płytowe wymienniki ciepła o wyjątkowo małych gabarytach w stosunku do przenoszonej mocy cieplnej.

 

Płytowe wymienniki ciepła

 

Płytowy wymiennik ciepła ma kształt prostopadłościanu z czterema gwintowanymi króćcami. Składa się z kilkunastu do kilkudziesięciu cienkościennych karbowanych płyt ze stali kwasoodpornej lutowanych lutem twardym. Płytowy wymiennik ciepłą o objętości rzędu dwóch litrów ma moc cieplną rzędu dwudziestu kilowatów. Przy tak małych gabarytach płytowy wymiennik ciepła musi współpracować z pompami cyrkulacyjnymi wywołującymi przepływ przez wymiennik ciepła obu czynników hydraulicznych. Zewnętrzna płyta o podwyższonej grubości zaopatrzona jest w cztery króćce ze znormalizowanymi gwintami rurowymi przystosowanymi do przykręcania śrubunków. Wloty i wyloty czynników hydraulicznych obu instalacji mogą być umieszczone na dowolnych króćcach. Na rynku są dostępne także izolacje cieplne wykonane z twardego styropianu dostosowane do kształtu wymiennika.

 

Wymiennik ciepła między instalacjami CO i c.w.u.

 

Typowym przykładem zastosowanie wymiennika ciepła jest połączenie przy jego pomocy instalacji centralnego ogrzewania z instalacją ciepłej wody użytkowej. Pozwala to na obsługiwanie instalacji c.w.u. jednofunkcyjnym kotłem gazowym CO bez używania bojlera.  W przypadku kotła CO opalanego paliwem stałym wymiennik ciepła pozwala na uzyskanie c.w.u. w bojlerze bez wężownicy. W przypadku używania bojlera z jedną wężownicą wymiennik ciepła może spełniać rolę drugiej wężownicy. Ma to znaczenie w sytuacji, gdy do istniejące go bojlera c.w.u. podłączonego do instalacji CO chcemy podłączyć np. panel słoneczny. Możliwości wzajemnego łączenie różnych instalacji hydraulicznych ze sobą poprzez wymiennik ciepła jest bardzo dużo.

 

Wymiennik ciepła w instalacji pompy ciepła

 

W obecnych czasach jednym ze sposobów pozyskiwania ciepła do celów grzewczych jest pobieranie ciepła z ziemi przy pomocy instalacji pompy ciepła. W zależności od skonfigurowania instalacji pompy ciepłą wymienniki ciepła pozwalają na niezależne pobieranie ciepła z instalacji pompy ciepła do instalacji CO i instalacji c.w.u.  Tym przypadku także mamy do czynienia z dużą ilością możliwych rozwiązań wzajemnego połączenia instalacji poprzez wymienniki ciepła.

Dodaj komentarz